Arról még nem jelentettem, hogy mennyire más itt a rendszer bizonyos dolgokban és így a költségek havi szinten, amikkel mindenképp kalkulálni kell, mint állandó kiadás...
Először is kezdődik a betegbiztosítással, ami az otthoni TB-nek felel meg. Ezt itt nem a fizetésből vonják autómatikusan, hanem mindenkinek egyenként le kell szerződnie egy biztosítóval, amivel egy személyre szabott biztosítást köt az ember attól függően ki mit akar beletenni (pl. kórházi egyágyas szoba, minimum 2 orvosi konzultáció beavatkozás előtt, stb...). A biztosítás önrészes és persze annál olcsóbb, minél nagyobb az önrészed benne. Az önrész miatt egy bizonyos összegig éves szinten saját zsebből kell állni mindent, aztán ha eléred a küszöböt (franchisenak hívják ne kérdezzétek miért), akkor kezdi el téríteni a biztosító a költségeket.
Gyerekeknél alapból 0 a franchise, tehát ott nincs önrész, azonnal fizet a biztosító az orvosi vizittől, az oltásokon át a gyógyszerekig mindent. Felnőtt esetében már választható az önrész, attól függ ki mennyit jár orvoshoz. Mi úgy alakítottuk ki, hogy havi szinten kb 700 CHF hármunknak ez az összeg. Magasnak tűnik elsőre, de ha belegondol az ember, hogy itt a hálapénz doktorúr nem létezik (még szülésnél sem!!!!), akkor ez nem is olyan vészes.
Ja és például ezen még úgy lehet spórolni, hogy az ember egy olyan modellt választ, aminek az a neve, hogy TelMed, ez annyit takar, hogy minden orvoshoz menés előtt fel kell hívnom egy számot, hogy valóban orvoshoz kell-e menni, mert ha épp megoldható anélkül is, akkor a biztosító sporolt 300 CHF-et rajtam, mert telefonon megoldottuk a dolgot. Nekem ez nagyon tetszik, mert sokszor tanácstalan az ember és jó egy orvossal beszélni mielőtt bármit is teszek. Főleg gyerek ügyben. (még az otthoni doktornénit is fel szoktam innét hívni, cserébe nyomom neki a csokikat azzal aki éppen látogatóba jön)
A másik érdekes dolog a kötelező biztosítás személyekre. Enélkül nem létezhet itt az ember. Ha másnak bármi kárt okozol, akkor ezt abból fizetik. Tehát ha a Pipike lever egy kínai vázát valami boltban, akkor nem én nyúlok zsebbe, hanem a Privathaftpflichtversicherung. Csodálatos szó, még soha nem tudtam kimondani. Ez a háztartási biztosítással fut általában együtt, éves szinten 350 CHF.
Ezen kívül van TV és rádió adó. Ezt éves szinten fizeti az ember attól függően hány TV-je és rádiója van. Érdekes, mindenkinek 1 van állítólag:-) Ennek az összege 350 CHF. Erre még rájön a kábel TV és internet, szóval ne tévesszen meg senkit, ez nem az előfizetés díja, csak a tényé, hogy van TV-d meg rádiód. A kábel előfizetésből mi a legcsóróbb verziót választottuk, mert amennyit TV-zünk, az kb 5 csatornára korlátozódik, úgyhogy nem kell mega csomag a 372 db svájci csatornából. Így fizetünk havi szinten 55 CHF-et.
Autó tulajdonosként jön még persze a kötelező és a casco, ezekről nem tudok beszámolni, mert nem vagyunk autó tulajdonosok. Ami nem is baj, mert 1 hónapig volt bérelt autónk, ezalatt 2-szer büntettek meg gyorshajtásért: engem 40 CHF-re, mert 3-al túlléptem a megengedettet, Andrist meg 120 CHF-re, mert 9-el ment gyorsabban. Szóval ez egy költséges móka és nincs kegyelem, csak most az egyszer biztosúr...
Aztán ami nem adó, de havi szinten elég combos, az a bölcsi. Állami bölcsöde nem létezik, csak privát, ami 2000 CHF körül van egy hónapban, attól függ hány napot és meddig van ott a gyerek.
Tehát ha valakinek 2 gyereke van és az anyuka félállásban dolgozik, akkor az összes fizetése rámegy a bölcsire szépen. Tehát abszolút passzióból jár dolgozni, ami mondjuk terápia is lehet, ha valaki kezd otthon már becsavarodni.
Ezek mellett a bolti árak nagy általánosságban 3-szorosak otthonhoz képest, kivéve a gyümölcsöket, amik sokszor egy az egyben annyiba kerülnek mint otthon. (szerintem ebben a biztosítók keze van, mert ha sok gyümölcsöt eszik az ember, nem lesz beteg és nincs költség, csak bevétel:-)
Bérlakás esetén a bérleti díjban benne van a rezsi is, ezt minden hónap elején levonják és éves szinten 1-szer van elszámolás, amikor is kiderül benne vagyunk-e a keretben, vagy még rá kell fizetni. Nekünk egy 300 CHF havonta, áram nincs benne, csak fűtés és közös költség. Az áram még havonta 40 CHF.
A szemétdíjat úgy fizeti meg az ember, hogy 2 CHF-be kerül a szemeteszsák darabja, amit muszáj megvenni, mert máskülönben nem viszik el és jön a feljelentés.Tehát mindenki 1 fajta Zürisackot vesz és abba teszi a szemetet példásan, nincs kivétel.
Szigorúnak tűnik sok minden, de ha az ember megszokja, akkor semmi gondot nem okoz és cserébe meg rend van mindenhol.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése